In the electric network shown, when no current flows through the \(4~\Omega\) resistor in the arm \({EB},\) the potential difference between the point \({A}\) and \({D}\) will be:
 
1. \(6~\text{V}\)
2. \(3~\text{V}\)
3. \(5~\text{V}\)
4. \(4~\text{V}\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
 55%
Level 3: 35%-60%
JEE
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

In the circuit shown, when the switch \({S}\) is closed, what will be the value of the current \({i}\)?
1. \(3~\text{A}\) 2. \(5~\text{A}\)
3. \(4~\text{A}\) 4. \(2~\text{A}\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
 80%
Level 1: 80%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

A current of \(6\) A enters an equilateral triangle network \(PQR\) at corner \(P\) and exits at corner\(R.\) Each side of the triangle consists of a wire with resistance \(2~\Omega.\) What is the current i₁ (in amperes) flowing through the side \(PQ\text{?}\)

          
1. \(2\)
2. \(3\)
3. \(6\)
4. \(9\)

Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
 61%
Level 2: 60%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

advertisementadvertisement

In the given circuit, the current passes through \(20~\Omega\) is:
   

1. \(0.45~\text A\)
2. \(0.23~\text A\)
3. \(0.40~\text A\)
4. \(0.78~\text A\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
 70%
Level 2: 60%+
JEE
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

In the given circuit diagram, a wire is joining points \(B\) and \(D.\) The current in this wire is:
 
1. zero
2. \(2~\text A\)
3. \(0.4~\text A\)
4. \(4~\text A\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

In the circuit shown, what is the value of the current flowing through the \(6~\Omega\) resistor?
1. \(6~\text{A}\) 2. \(10~\text{A}\)
3. \(4~\text{A}\) 4. \(8~\text{A}\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
 66%
Level 2: 60%+
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

advertisementadvertisement

The current flowing through the \(1Ω\) resistor is \(\dfrac{n}{10}~\text A.\) The value of \(n\) is:

1. \(45\)
2. \(234\)
3. \(179\)
4. \(25\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
Please attempt this question first.
Hints
Please attempt this question first.

Refer the figure given below. The values of \(I_1 , I_2 ~\text{and} ~ I_3\) are:

1. \(I_{1} = 2.5~\text{A},~ I_{2} = 1.875~\text{A},~ I_{3} = 1.875~\text{A} \)
2. \( I_{1} = 1.875~\text{A},~ I_{2} = 2.5~\text{A},~ I_{3} = 1.875~\text{A}\)
3. \(I_{1} = 1.875~\text{A}, I_{2} = 1.875~\text{A}, ~ I_{3} = 2.5~\text{A}\)
4. \(I_{1} = 2.5~\text{A}~ I_{2} = 2.5~\text{A}, I_{3} = 1.875~\text{A}\)
Subtopic:  Kirchoff's Current Law |
Please attempt this question first.
Hints